اتاق فرار یا اسکیپ روم

اتاق فرار یا اسکیپ روم یا حتی اسکیپروم، سرگرمی جدیدی است که به تازگی رواج بیشتری پیدا کرده است. مورد اقبال عموم، خصوصاً جوانان نیز واقع شده است. تصور کنید، قهرمان سریال ها و فیلم هایی که دیده اید، خودتان باشید. در کنار دوستان یا خانواده قرار است مأموریت مهمی را انجام دهید.

در یک زمان محدود باید بتوانید کار خود را به اتمام برسانید. در غیر این صورت شکست می خورید. استرس و هیجان توأمان در یک محیط واقعی جذابیت بازی اتاق فرار است. به همین دلیل می تواند، تجربه ای فراموش نشدنی خلق کند.

اتاق فرار یا Escape room (اسکیپ روم)، یا بازی فرار از اتاق یک تفریح جذاب و ماجراجویانه است. در این بازی بنابر داستانی در یک اتاق گیر افتاده اید. حالا باید بتوانید با استفاده از سرنخ ها، نکات و مواردی که در محیط بازی وجود دارد، به حل معما ها، سوالات و قفل ها بپردازید.

معماها در جای جای بازی وجود دارد و بازیکنان باید در مدت زمان مشخص آن ها را بیابند و حل کنند. اگر بازی های موبایلی شبیه ۱۰۰ Doors را دوست دارید، به احتمال زیاد عاشق اتاق فرار می شوید.

در اتاق فرار پس از حل یک معما و باز شدن قفل، سرنخ های جدیدی به شما داده می شود. قفلی که باز می کنید یا قفل یک کشو ، جعبه یا کمد است که پس از باز شدن اطلاعات جدیدی برای حل بقیه ی معماها می دهد و یا قفل یک در است که با باز کردن آن، وارد فضای جدیدی می شوید. تا سر انجام بتوانید همه ی معماها را حل کرده و و از اتاق خارج شوید. چالش اصلی فهم این است که با استفاده از اطلاعات محیط بتوانید معما ها را حل کنید.

اتاق های فرار، سناریو های متفاوتی دارند، یکی از این سناریو ها، اتاق فرار ترسناک است. پس طبیعتاً لزومی ندارد تمام اتاق فرار ها ترسناک باشند.

بسته به انواع سناریو های اتاق فرار، می تواند بازی در یکی از ژانر های کاراگاهی، جنایی، معمایی، دلهره آور، فانتزی و ترسناک باشد.

اتاق فرار ذاتاً با اتاق ترس و اتاق وحشت متفاوت است. هدف از اتاق فرار، حل معما ها و مسائل و به چالش کشیدن توانایی فردی و گروهی و کار تیمی کردن است. در حالی که همان طور که از اسم اتاق ترس یا وحشت پیداست، هدف تخلیه ی هیجانی و تجربه ی ترس است.

در این بین اتاق فرار ترسناک علاوه بر معما حل کردن و موارد مربوط به اتاق فرار یا اسکیپ روم، ترس نیز به همراه خود دارد. این ژانر اتاق فرار و سناریو های اتاق فرار ترسناک با استقبال زیادی از مردم ما رو به رو شده است.

اتاق فرار را باید با استفاده از شواهد محیطی حل کرد.  هر چه اتاق های بیشتری رفته باشیم و تجربه ی بیشتری بدست بیاوریم در حل اتاق های بعدی موفق تر خواهیم بود.

علاوه بر توانایی حل مسئله، احتیاج به کنجکاوی و جست و جو گری هم خواهیم داشت. چون اسکیپ روم  یک فعالیت گروهی است، نکته ی حائظ اهمیت داشتن روحیه تیمی بالاست. بدین ترتیب هم راحت تر از پس حل سؤالات بر می آییم و هم به همه ی افراد تیم خوش می گذرد. پس برای حل اتاق لازم است خوب معما حل کنیم، بگردیم و جست و جو کنیم و کار تیمی داشته باشیم.

زیبایی بازی در به چالش کشیدن خودمان است. پس اکیداً توصیه می کنم که از بدست آوردن جواب اتاق، قبل از ورود به شدت پرهیز کنید.

در تمامی کلان شهر ها، در حال حاضر اتاق فرار وجود دارد. اتاق فرار از لحاظ ساختاری می تواند، یک منزل مسکونی یا یک فضای تجاری باشد که پس از تغییرات و باز طراحی آن مکان، تبدیل به اتاق فرار شود.

برای یافتن اتاق فرار در شهرتان می توانید در فضای اینترنت جست و جو کنید. مثلا عبارت اتاق فرار اصفهان یا اسکیپ روم شیراز یا Escape room تهران شما را به جواب می رساند. امروزه با استقبال مردم، تعداد اتاق های فرار رو به افزایش است.

قیمت اتاق فرار متغیر است. اولین نکته این است که قیمت، بر اساس تعداد نفرات است. در حقیقت ما برای هر یک از اعضا بلیط اتاق فرار تهیه می کنیم. به این شکل نیست که مبلغی پرداخت کرده و برای تایمی اتاق فرار برای ما باشد. ما باید به ازای نفرات گروهمان که می خواهند بازی را تجربه کنند بلیط بگیریم.

شیوه ی خرید

برای خرید بلیط اتاق فرار، عموماً باید وارد سایت مجموعه ای که می خواهیم برویم شویم و در آن جا رزرو اتاق فرار را انجام دهیم. مبلغی را به عنوان پیش پرداخت، واریز کنیم تا رزرو اتاق فرار ما انجام شود. قیمت اتاق فرار برای یک نفر، معمولاً مبلغی بین بیست و پنج هزار تومان تا هشتاد هزار تومان است.

در نگاه اول تفریح گرانی به نظر می رسد ولی چون یک اتاق فرار را یک بار فقط می شود رفت و تعداد اتاق فرار ها هم زیاد نیست، ارزش تجربه کردن و گذاشتن در سبد تفریحیمان را دارد.

همان طور که توضیح دادیم اکثر مجموعه های دارای اسکیپ روم سایت داشته و  با استفاده از آن رزرو انجام می گیرد. رزرو اتاق فرار از آن جهت اهمیت دارد که فقط در تایم های خاصی ما می توانیم برویم و اصطلاحاً سانسی هست و برای اینکه آن زمان که می خواهیم برویم، پر نباشد؛ رزرو انجام می دهیم.

بعضی از مجموعه ها سایت نداشته و از طریق اینستاگرام یا تماس تلفنی این فرآیند انجام می گیرد.

اخیراً شیوه ی جدیدی از اتاق ها ایجاد شده است که اتاق فرار آنلاین نام دارد. اتاق فرار اساساً برای این ایجاد شد که جوانان از پای کامیپوتر و کنسول های بازی بلند شده و به انجام فعالیت های فیزیکی در محیطی واقعی بپردازند.

اما با همه گیری این تفریح، مجموعه ها به این فکر افتادند تا فضایی ایجاد کنند که مخاطبانشان از هر جای دنیا بتوانند از آن استفاده کنند. با شیوع کرونا به این جریان دامن زده شد. این مدل از اتاق های فرار رونق بیشتری گرفت و مورد استقبال واقع شد.

اتاق فرار آنلاین در بستر های متفاوتی از جمله  تلگرام (با استفاده از بات) و اینستاگرام در حال اجراست.

تعدادی فیلم سینمایی در این رابطه وجود دارد که آخرین آن فیلم Escape room است که محصول ۲۰۱۹ هم می باشد. اگر تا به حال تجربه ی اتاق فرار ندارید، لازم است بدانید که اتاق فرار فضایی متفاوت نسبت به این فیلم دارد و بهتر بگویم اتاق فرار ها سناریو ها و داستان های متفاوتی دارند و حتی دو اتاق یک مجموعه شبیه به هم نیست.

اخیراً برنامه ی تلویزیونی «بازیمون» تحت عنوان مسابقه ی اتاق فرار در شبکه ی ۳ تولید شده است.

اتاق های بسیار خوبی در ایران وجود دارد اما در انتخاب اتاق فرار بسیار باید دقت کنید به خصوص اگر تجربه اولتان هست، بسیار مهم است که چه اتاقی را انتخاب می کنید.

حتما مطالب و رخ های نوشته در این رابطه را با دقت مطالعه کنید که بیشترین لذت را از تجربه تان ببرید در آن جا مفصلا در مورد استاندارد ها و پارمتر ها و چگونه انتخاب هوشمندانه تری داشته باشیم، صحبت شده است.

اتاق فرار

مطالب اتاق فرار