اسپلندور

اسپلندور (۲۰۱۴)

امتیاز
۸

اسپلندور (اسپلندر) داستان بازرگانان دوره رنسانس است که برای به دست آوردن سنگ‌های قیمتی، املاک و عناوین اشرافی با هم مسابقه می‌دهند. افراد در تلاش اند با استفاده از منابع، سنگ های با ارزش تر به دست آورند تا در رقابت با بقیه بهترین تاجر شهر باشند. 

تعداد بازیکن
۲ تا ۴ نفر
۳۰ دقیقه
شرایط سنی بازی
۱۰+ سال
۱٫۸ از ۵

طراح بازی: Marc André

نوع بازی: خانوادگی

امتیاز دهی کاربران
۴ (از ۳ رای)

 Splendor (اسپلندور یا اگر بخواهیم اصولی تلفظ کنیم اسپلندر) یک پیشنهاد عالی است برای کسانی که می خواهند بردگیم را شروع کنند و یک بازی قابل تأمل برای گیمر های حرفه ای است.

اسپلندر مناسب ۲ الی ۴ نفر و برای افراد بالای ۱۰ سال طراحی شده است.

در این بازی شما نقش تاجران جواهر در دوره رنسانس را ایفا می کنید.  هر یک به دنبال به دست آوردن معادن جواهر بیشتر و همچنین ملاقات با افراد سرشناس شهر (اشراف زاده ها) برای به دست آوردن با شکوه ترین جایگاه هستید.

اسپلندور (اسپلندر) در سال ۲۰۱۴ توسط مارک آندره (Marc Andre) طراحی شده است. این بردگیم نامزد دریافت جایزه spiel 2014 بوده است. (از دیگر آثار آندره می‌توان به (majesty (2017 با رتبه کلی ۷۷۹ اشاره کرد.)

در حال حاضر نمونه های مشابه و طراحی داخل به نام گوهرنشان و کهربا در بازار موجود می باشد. بازی گوهرنشان دارای قطعات اکسپنشن بازی نیز می باشد و گرافیک بازی را به کل تغییر داده است.

مجموعه ی «بازبازی» هم این بازی را بسیار با کیفیت با همان عنوان اسپلندر تولید می کند.

توضیح بازیتوضیح بازی اسپلندور (اسپلندر) :

اسپلندور(اسپلندر) یک بازی جمع آوری جواهر و توسعه کارت (جواهرات) است. بازیکنان بازرگانان دوره رنسانس هستند. سعی می کنند معادن سنگ های قیمتی را بخرند تا بتوانند امتیاز کسب کنند. اگر به اندازه کافی ثروتمند باشید، حتی ممکن است در مقطعی امکان ملاقات با اشراف زادگان را نیز دریافت کنید.  البته این باعث افزایش اعتبار شما خواهد شد.

انواع اکشن های اسپلندور (اسپلندر):

در یک نوبت خود می توانید یکی از کار های زیر را انجام دهید:
۱- سنگ های قیمتی بردارید.
۲- کارت خرید کنید.
۳- یک کارت را رزرو کنید.

توضیحات

اگر سنگ قیمتی بخواهید بردارید، می توانید انتخاب کنید که سه نوع سنگ قیمتی مختلف یا دو سنگ قیمتی از یک نوع بردارید. ( به شرط اینکه از آن نوع سنگ در هنگام برداشتن حداقل ۴ تا موجود باشد.) اگر کارت خریداری می کنید باید بهای آن را با سنگ قیمتی (توکن) پرداخت کنید و آن را به فضای بازی خود اضافه کنید. برای رزرو کارت (با هدف مطمئن شدن از خرید آن کارت در آینده یا عدم خرید آن کارت توسط دیگران) آن کارت را برداشته و در دست خود قرار می دهید. همچنین هنگام رزرو سنگ قیمتی طلا (توکن جوکر) بر می دارید که می توانید از آن به عنوان هر نوع سنگ قیمتی ای استفاده کنید.

تمام کارت هایی که خریداری می کنید ثروت شما را افزایش می دهند. زیرا برای خریدهای بعدی اعتبار سنگ های قیمتی دائمی می دهند. برخی از کارت ها به شما امتیاز نیز می دهند. برای برنده شدن در اسپلندر، باید قبل از  دیگران به امتیاز ۱۵ یا بیشتر برسید و تا انتهای آن دور بیشترین امتیاز را داشته باشید.

اسپلندر یا اسپلندور

توکن بازیروش بازی اسپلندر:

برای چیدمان اسپلندور (اسپلندر) کارت های هر سطح را بر زده از هر سطح، ۴ کارت رو کنید.
به تعداد «۱+بازیکنان» کارت اشراف زاده جدا کرده و به رو بگذارید.

تعداد توکن ها 💎 :

برای بازی دو نفره ۴ توکن از هر جواهر (سنگ قیمتی)
سه نفره ۵ توکن از هر جواهر
چهار نفره ۷ توکن از هر جواهر
تعداد توکن طلا برای هر تعداد بازیکن برابر ۵ عدد می باشد.

هر نفر در نوبت خود یکی از چند کار زیر را می‌تواند انجام دهد:

A : برداشتن توکن

۱- سه توکن از سه رنگ مختلف
۲- دو توکن از یک رنگ به شرطی ک بعد از برداشتن حداقل دو توکن از آن جواهر بماند.

نکته مهم: درانتهای نوبت تان نباید بیش از ۱۰ عدد توکن در دست داشته باشید(با احتساب توکن طلا).  در صورت داشتن بیش از ده عدد، توکن های خود را با پس دادن هر کدام از آن ها که نمی خواهید، به ده برسانید.

B: خرید کارت

با پرداخت توکن ها و استفاده از اعتبار کارت هایی که قبلا خریداری کرده اید، بهای کارت جدید را داده و آن را به دست اضافه کنید.

C: رزرو کارت

۱- برداشتن یک کارت به رو از هر سطح دلخواه به همراه یک توکن طلا.
۲- برداشتن بالاترین کارت به پشت از یک دسته کارت به همراه یک توکن طلا.

هر نفر همزمان نمی‌تواند بیش از ۳ کارت رزرو داشته باشد.

در صورت اتمام توکن طلا نیز همچنان می‌توان رزرو انجام داد اما دیگر طلایی به همراه نخواهد داشت. هنگامی که امتیاز یک بازیکن به ۱۵ برسد آن دور از بازی را کامل می کنیم و بازی تمام میشود و هر کسی که بیشترین امتیاز را داشته باشد، برنده بازی می شود.

در صورت تساوی کسی که کمترین کارت را خریده باشد برنده بازی است.

اسپلندر یا اسپلندور

استراتژی برد بازیاستراتژی برد:

یکی از جذابیت های بازی اسپلندر و نکته قابل توجه این بازی، استراتژی های برد متفاوت با توجه به تعداد نفرات است.

یعنی بازی دو نفره یک نوع استراتژی برای برد می طلبد و سه نفره و چهار نفره استراتژی دیگر. به بیان بهتر، اگر فقط بازی دو نفره بازی کرده باشید و در بازی دو نفره استاد شده باشید؛ زمانی که بازی ۴ نفره را بازی می کنید در انتهای کار می گویید: این یک بازی دیگر بود انگار!

 

استراتژی برد بازی دو نفره:

به اشراف زادگان بسیار توجه کنید. ببینید کارت چه جواهری در بیشتر شاهزاده ها تکرار شده است. حال با توجه به آن کارت جواهر بخرید. آن هم از دسته کارت های سطح یک، شما با افزایش کارت های سطح یک و دیدار با شاهزاده از شانس برد خوبی بهره مند خواهید شد.

نکته مهم : کارت های یک لول (سطح)  منابع مختلفی از نظر تعداد و نوع می خواهند، اما الویت همیشه با تعداد کمتر منابع است. به طور مثال کارت های سطح یک از سه جواهر تا پنج جواهر بها دارند، همیشه سعی کنید طوری برنامه ریزی کنید که با تعداد اکشن کمتر، کارت جواهر بخرید. به این ترتیب به طور ضمنی نوبت پیش می افتید.

 

اسپلندر یا اسپلندور

استراتژی برد بازی سه و چهار نفره:

تعداد توکن ها در بازی سه و چهار نفره افزایش می یابد. پس شما می توانید مستقیم سراغ خرید کارت های لول بالاتر بروید. در تعداد سه نفره این استراتژی ریسکی است و باید منعطف باشید؛ زیرا اگر حریفانتان آگاه شوند با احتکار کردن منابع مورد نیازتان، کار را برای شما سخت می کنند.

اما در تعداد چهار نفره با خیالی آسوده به سراغ کارت های سطح سه بروید، از همان نوبت اول یک کارت خوب سطح سه رزرو کنید و به جمع کردن منابع مورد نیاز آن بپردازید هر جایی احساس کردید که توکن منابع آن کم است یا تحت فشار هستید با رزرو کردن و استفاده از توکن جوکر پیش بروید. کارت خوب سطح سه، کارتی است که یک نوع جواهر بخواهد (دو جواهره هم با توجه به شرایط بازی خوب محسوب می شود)

در کنار این ها، یک سری مسایٔل ریز نیز وجود دارد. مثلا همزمان با پیش برد اهدافتان باید حواستان به بقیه نیز باشد، توکن هایی که بقیه می خواهند را احتکار کنید و سعی کنید برنامه های بقیه را به تعویق بیندازید. در اکثر موارد الویت با پیشبرد اهداف خودتان است و سپس در صورت امکان ، خراب کردن بازی حریفانتان!

 

مکانیسم بازیمکانیسم‌ها در بازی اسپلندور (اسپلندر):

افتخارات بازیمهم ترین افتخارات:

۲۰۱۴ برنده جایزه بهرین بازی سال (Golden Geek)
۲۰۱۴ برنده بهترین بازی خانوادگی گلدن گیک (Golden Geek)
۲۰۱۴  نامزد بهترین تصویر سازی گلدن گیک (Golden Geek)

دانلود فایل های بازی:

تماشای تریلر بازی

اشتراک‌گذاری

دقیقا یادم نمیاد اولین بازی رومیزی رو که بازی کردم چند ساله بودم، اما فکر میکنم حدودا 12،13 ساله بودم که به بقیه بازی یاد می دادم. اون موقع ها اعتقاد داشتم هر کی شطرنج بلد باشه، بقیه ی بازی های فکری رو هم بهتر بازی می کنه! از طرف شهرداری تو برنامه های مختلف سعی می کردم از بازی ها برای مردم بگم و ی تعداد بازی یادشون بدم. گذشت و گذشت و گذشت و الان بهم می گند روانشناس! تو دو تا از بهترین دانشگاه های ایران درس خوندم و کلی چیز یاد گرفتم . تو تمام این مدت این علاقه به بازی و خصوصا بازی های رومیزی کنارم موند. عاشق بازی مافیام و حس می کنم تو بازی های رومیزی و مافیا خیلی خوبم، ادعا نمی کنم که می برم ولی مطئنم وقتی باهام بازی می کنید بهتون خوش میگذره. اسکیپ روم یا اتاق فرار رو هم خیلی دوست دارم، کلا با هر چیزی که توش خودم رو به چالش بکشم حال می کنم. بازی رومیزی همیشه بهونه ای بوده که کمک کنه کنار کسایی که دوستشون دارم بهمون خوش بگذره. همین دوستایی که اینجا درباره شون می خونید و کل دوست دیگه که اینجا نیستند به همین بهونه وارد زندگیم شدند. قرار اینجا یاد بگیریم چطوری بازی کنیم، چطوری زندگی کنیم وچطوری تعامل کنیم با بقیه، همش به بهونه ی بازی رومیزی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *