۹ گام طلایی برای انتخاب و خرید بردگیم مناسب

خرید بردگیم مناسب،چطور و چگونه؟

گام اول: تجربه بردگیم داشتین یا تازه کار هستین؟

اولین پارامتر برای انتخاب و خرید بردگیم مناسب، تجربه است. میزان تجربه هر فرد تاثیر زیادی در انتخابش داره. عموماً بازیکنای با تجربه تر تمایل به بازی های سنگین تر پیدا می کنند. افراد تازه کار بهتره که بازی های مناسب ورود به دنیای بردگیم یا اصطلاحا “گیت وی” رو در ابتدا امتحان کنند.

نمونه های معروف این بازی ها مثل اسپلندر، جاده ادویه، لاست سیتیز، جایپور، کارکاسون و تیکت تو راید که نسخه داخلی آن ها با قیمت مناسب در دسترس می باشد، می توانند گزینه های مناسبی برای شروع باشند.

خرید بردگیم مناسب

گام دوم: افزایش اطلاعات بردگیمی

پس از آشنایی اولیه، سعی کنید اطلاعات خودتون رو در این زمینه ها برای انتخاب بردگیم مناسب، افزایش بدین:

 • تم یا داستان بازی
 • مکانیزم های بردگیم ها
 • درجه سختی بردگیم ها
 • طراحان و کمپانی های معتبر ساخت بردگیم
 • جوایز معتبر دنیای بردگیم
 • انواع دسته بندی بردگیم ها اعم از استراتژی، خانوادگی، مهمانی و غیره

شاید بپرسید از کجا می شه این اطلاعات رو بدست آورد؟ بهترین منبع اخذ اطلاعات بردگیمی وبسایت بردگیم گیک (به اختصار بی جی جی) هست.  معتبرترین مرجع اطلاعات بردگیم ها در سطح جهان محسوب می شه. همچنین وبسایت ها و پیج های بردگیمی ایرانی هم در چند سال اخیر گسترش پیدا کردن. اون ها هم می تونن به شما برای آشنایی دنیای بردگیم ها کمک کنن.

خرید بردگیم مناسب

گام سوم: سلیقه خودتو بشناس! بعد برو سراغ خرید بردگیم مناسب

با افزایش اطلاعات بردگیمی، می تونید کم کم درک کنید بازیایی که دوست داشتید چه وجه اشتراکی داشتن و از چه چیزایی در اون ها لذت بردین. این که چه نوع بردگیمی دوست داری، چه مکانیزم هایی، چه جور تمی و… . فراموش نکنید بردگیم به شدت سلیقه ایه! پس دلیلی نداره اگه یک یا چند نفر از یه بازی تعریف کردن، اون بازی لزوما برای شما هم مناسب باشه! همینطور برعکس. این کمک می کنه بتونید انتخاب و خرید بردگیم مناسبی انجام بدین.

به همین دلیل ساده، صرفا نمیشه بر اساس رتبه یا امتیاز یه بازی توی وبسایت های هر چند معتبر، اون بازی رو انتخاب کرد. امتیاز بالا گرفتن از وبسایت های معتبر مثل بردگیم گیک می تونه نشونه خوبی باشه ولی قطعا کافی نیست. این امتیاز چیزی به جز میانگین آرا مخاطبین نیست! ممکنه این مخاطبین دارای سلیقه، تجربه و پیشینه کاملا متفاوتی نسبت به شما باشن. همینطور صرف تعریف و تمجید چند منتقد یا فروشنده بازی، نباید سریعا احساس کنید اون بازی مناسب شماست.

راهنمای انتخاب بردگیم مناسب

گام چهارم: رشد پلکانی و تغییر سلیقه برای خرید بردگیم مناسب

انتخاب و خرید بردگیم مناسب بر اساس سلیقست. این سلیقه به تدریج و با افزایش تجربه بازیکن، تغییر می کنه. معمولا به سمت بازی های سنگین تر میل می کنه. این موضوع کاملا طبیعیه که بازیای سنگین تر در ابتدا برای شما نامفهوم به نظر بیان. در این شرایط خودتونو مجبور به بازی کردن این عناوین نکنید! چون ممکنه کلا زده بشید. 

بعد از گذشت چند ماه و افزایش تجربتون، باز سراغ اون عناوین برید. تعجب نکنید اگه این بار تونستید با خیلی از اون بازیا راحت ارتباط برقرار کنید.

عکس این موضوع هم صادقه! ممکنه با گذشت زمان دیگه بازی های سبکی که در ابتدا براتون لذتبخش بود، نتونه راضیتون کنه. البته در نهایت هم قرار نیست همه افراد تا حد بازی های فوق سنگین پیش برن. معمولا هر مخاطبی تا حدی پیچیدگی براش جذابه. 

درجه سختی بازی ها هم بخشی از خواص بازیه که بر اساس سلیقه، تجربه و همبازی هاتون باید انتخابش کنید. این نکته هم بدونید که خرید و آرشیو بازی های با درجه سختی بالا، افتخار یا نشانه هوش زیاد نیست، هدف از بازی صرفا لذت بردنه.

انتخاب و خرید بردگیم مناسب و ارزان

گام پنجم: جستجوی هوشمند بازی ها

بعد از شناخت سلیقتون، می دونید که دنبال چی می گردید. قبل از انتخاب بازی، این سوال ها رو بپرسید:

 • چه مکانیزم هایی رو دوست دارم و کدوم ها رو نمیپسندم؟
 • تعداد حداقل و حداکثر همبازیام چند نفر هستن؟
 • خودم و همبازیام چقدر تجربه بازی داریم و تا چه حد می تونیم بازی سنگین انجام بدیم؟
 • تم بازی برام مهمه یا نه و اگه مهمه چجور تمی رو دوست دارم؟
 • سطح زبان انگلیسی خودم و همبازیام در چه حده و میزان نیاز بازی به زبان تا چه حدی می تونه باشه؟

جستجوی هوشمند وبسایت بردگیم گیک یه امکان خیلی مناسب برای انتخاب بازیه. به کمک این موتور جستجو می تونید بازی های تولید شده در یک بازه زمانی خاص، دارای مکانیزم های معین، تم دلخواه، تعداد نفرات دلخواه و درجه سختی معین رو پیدا کنید.

مکانیسم برای انتخاب بردگیم مناسب

گام ششم: دیدن ویدئو آموزش بازی

بعد از اینکه با توجه به سلیقه تون و به کمک جستجو در وبسایت ها و پیج های مرتبط، به چند گزینه رسیدین که آیتم های مد نظرتون رو تأمین می کرد، زمان بررسی دقیق تر این گزینه ها فرا رسیده. مهمترین بخش، دیدن نحوه انجام بازیه. اگه به زبان انگلیسی مسلط هستین که در صفحه مربوط به هر بازی در وبسایت BGG، معمولا ویدیو آموزش اون هم قرار گرفته. علاوه بر اون با یه جستجوی ساده در یوتیوب یا حتی گوگل می تونید ویدئوهای آموزش هر بازی رو پیدا کنید.

اگه دنبال آموزش فارسی هستید، با جستجو در گوگل یا آپارات می تونید ویدئوی آموزش بعضی بازی ها رو پیدا کنید. همچنین پیج های اینستاگرامی معرفی و آموزش بردگیم رو جهت دیدن ویدئوهای آموزشی چک کنید.

فیلم آموزش بردگیم

گام هفتم: نقدهای معتبر رو ببینید و بخونید

بعد از آشنایی با نحوه انجام بازی، می تونید قبل خرید بردگیم مناسبتون، با خوندن نقدهای وبسایت های معتبر و دیدن ویدئوهای نقد، نظرات منتقدها راجع به نقاط قوت و ضعف بازی و مواردی مثل تماتیک بودن، ریتم و تکرارپذیری رو متوجه بشید.

وبسایت “دایس تاور” از جمله معتبرترین وبسایت های نقد بردگیم در دنیاست. اگه به زبان انگلیسی مسلط هستین، حتما چک کردن این وبسایت در کنار بردگیم گیک به شدت پیشنهاد می شه. از جمله وبسایتهای معروف نقد بردگیم میشه به موارد زیر اشاره کرد:

 • Shut Up & Sit Down
 • Board Game Quest
 • board-game.co.uk
 • the Board Game Family
 • iSlaytheDragon

برای دیدن نقد و نظرات فارسی و خوندن مطالب و مقالات مرتبط با دنیای بردگیم هم وبسایت ها و پیج های متعدد فارسی موجوده.     

گام هشتم: دفترچه راهنما بخونید

حتی اگه نحوه انجام یه بازی رو از طریق دوستان و یا ویدئوهای آموزشی یاد گرفتید باز هم از خوندن دفترچه راهنمای بازی غافل نشید. کلا خودتون رو به خوندن راهنمای بازی ها عادت بدید. معمولا آموزش دیگران مخصوصا در مورد بازی های سنگین تر، نمی تونه شامل همه نکات بازی باشه! علاوه بر اون، با خوندن مداوم راهنمای بازی ها با یه سری اصطلاحات و لغات پر کاربرد آشنا می شین.

علاوه بر این مطالعه راهنما، یکی دیگه از راه های کسب اطلاعات قبل از خرید بردگیم مناسب هست. اگه می خواین کاملا با زیر و بم بازی آشنا بشین، می تونین بعد از دیدن آموزش بازی راهنمای اونو دانلود کرده و بخونید. راهنمای انگلیسی بازی ها معمولا در وبسایت کمپانی تولیدکننده موجوده! علاوه بر اون با یه سرچ ساده توی گوگل می تونید فایل pdf راهنما رو پیدا و دانلود کنید. همچنین تعداد قابل توجهی از راهنماهای بازی های رومیزی ترجمه شده و در وبسایت های ایرانی موجوده که می تونید بصورت رایگان دانلود و استفاده کنید.

راهنمای فارسی بردگیم

گام نهم: کافه بردگیم ها، نسخه های دیجیتال و آنلاین کمکی برای انتخاب بردگیم مناسب

اگه به کافه بردگیم ها دسترسی دارین حتما سر بزنید. چون علاوه بر اینکه حال و هوای خاص خودشو داره، می تونین بازی های مد نظرتون رو اونجا تست کنید. علاوه بر این می تونید از تجربه افرادی که در کافه هستند استفاده کنید و با مشورت و همفکری، بهتر تصمیم بگیرید.

اگه به کافه دسترسی ندارین بازم میشه بردگیم ها رو قبل از خرید تست کرد. اونم از طریق بازی آنلاین و همینطور نسخه های دیجیتال. “بردگیم آرنا” از بهترین وبسایت ها برای بازی کردن آنلاین بردگیم هاست. برای دانلود نسخه دیجیتال بازی ها هم وبسایت های متعددی وجود داره که میشه از freegamesdl.net و igg-games.com بعنوان بهترین مواردی که دانلود رایگان هستند، نام برد. حتی اگه یه بازی رو خریدین بازم نسخه های دیجیتال می تونن بهتون کمک کنن تا حالت های مختلف بازی و استراتژی های مختلف رو بدون زحمت چیدن بازی و نیازبه همبازی چک کنید.

شما چطوری بردگیم انتخاب می کنید و قبل خرید بردگیم مناسبتون چه کار هایی انجام میدین؟ برامون بنویسید.

به قلم: فریـــــــــــاد بیگدلی
اشتراک‌گذاری

بازی کردن برای من تنها نقطه رهایی ذهن از دنیای واقعی و کسل کنندس, از اسباب بازیهای دوران کودکی گرفته تا کنسول های بازی تا روزی که بطور اتفاقی یه باکس جذاب توی وسایل دوستی دیدم و بهم گفت این بردگیمه و همین کافی بود تا فصل جدیدی در زندگیم آغاز بشه...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *