راهنمای فارسی saboteur

ساباتور (۲۰۰۴)

امتیاز
۶٫۸

ساباتور یک بازی هویت مخفی است که می تواند زیبایی های این ژانر را برای افرادی که تعدادشان کم است فراهم کند. این بازی کارتی با استفاده از کارت ها و دادن نقش در ابتدای بازی، افراد را به دو دسته تقسیم کرده و هر گروه در صدد رسیدن به اهداف خود هست که شرایط جالبی را فراهم می کند.

تعداد بازیکن
۱۰ - ۳ نفره
۳۰ دقیقه
شرایط سنی بازی
۸+ سال
۱٫۳۳ از ۵

طراح بازی: فردریک مویرزن

نوع بازی: دورهمی

امتیاز دهی کاربران
۰ (از ۰ رای)

ساباتور (saboteur) یک بازی هویت مخفی است که می تواند زیبایی های این ژانر را برای افرادی که تعدادشان کم است فراهم کند. این بازی کارتی با استفاده از کارت ها و دادن نقش در ابتدای بازی، افراد را به دو دسته تقسیم کرده و هر گروه در صدد رسیدن به اهداف خود هست که شرایط جالبی را فراهم می کند.

کار تیمی

در ساباتور افراد به خودشان و دوستانشان کمک کرده و علیه دشمنانشان اقدام می کنند. البته چه کسی می داند دوست و دشمن واقعی کیست؟ اعمال آن ها تا حد زیادی این را مشخص می کند و حقیقت نهایتا در پایان آن دور آشکار می شود.

توضیح بازیتوضیح بازی:

در ساباتور، بازیکنان نقش کوتوله ها را بر عهده می گیرند. آن ها به عنوان معدن چی در معدن، به دنبال طلا هستند. ناگهان صدای یک تبر می آید و چراغ شکسته می شود. کار خرابکاران است. اما کدام یک از بازیکنان خرابکار هستند؟ آیا طلا را پیدا خواهید کرد یا اقدامات شیطانی خرابکاران به گونه ای است که مانع این کار می شوند؟ بعد از سه دور، بازیکنی که بیشترین طلا را دارد برنده است.

تعیین تیم

با کمک کارت های کوتوله، بازیکنان نقش خود را تعیین می کنند: هر بازیکن یک کارت برمی دارد و یا معدن چی یا خرابکار می شود. نقش ها مخفی نگه داشته می شوند و آنها فقط در پایان دور آشکار می شوند. کارت شروع و سه کارت هدف روی میز قرار می گیرند، هر کدام به اندازه ی هفت کارت با شروع فاصله دارند و یک کارت بین کارت های هدف فاصله وجود دارد. کارت های هدف به پشت قرار می گیرند. طلا فقط یکی از کارت های هدف است، اما هیچ کس نمی داند کدام یک طلا است.

اکشن ها

بازیکنان کارت در دست دارند. هر بازیکن در نوبت خود، باید یکی از سه کار زیر را انجام دهد: قرار دادن کارت مسیر در داخل معدن، بازی کارت اکشن در مقابل یک بازیکن از جمله خودش یا پاس دادن. 

کارت های مسیر

کارت های مسیر، مسیرهایی را به سمت کارت های هدف تشکیل می دهند. این کارت ها باید در کنار مسیری که قبلاً بازی شده است، بازی شود. تمام مسیرهای موجود در بازی باید با مسیرهایی که با کارت های قبلی ساخته شده مطابقت داشته باشند و این که کارت های مسیر به صورت افقی بازی نمی شود.

معدن چی ها در تلاشند مسیری بدون وقفه از کارت شروع به کارت هدف ایجاد کنند، در حالی که خرابکاران سعی در جلوگیری از این امر دارند. با این حال ، آنها نباید سعی کنند و بیش از حد واضح باشند، چون که بلافاصله شناخته می شوند.

کارت های اکشن

کارت های اکشن را می توان در مقابل هر بازیکنی قرار داد، از جمله خودتان.کارت های اکشن به بازیکنان کمک می کند تا از کمک به یکدیگر جلوگیری کنند و همچنین اطلاعات مربوط به کارت های هدف را بدست آورند. 

برنده بازی

هنگامی که یک بازیکن کارت مسیر را قرار می دهد که به طلا می رسد، یک دور بازی تمام می شود. معدنچیان برنده شده و کارت هایی با قطعات طلا به عنوان پاداش خود دریافت می کنند. اگر امکان به طلا رسیدن نبود هم، یک دور بازی تمام می شود. در آن صورت، خرابکاران برنده شده و قطعات طلا دریافت می کنند. پس از توزیع کارت های طلا، دور بعدی آغاز می شود. این بازی در پایان دور سوم به پایان می رسد و بازیکنی که بیشترین تعداد طلا را دارد برنده می شود.

مکانیسم بازیمکانیسم‌ها:

افتخارات بازیمهم ترین افتخارات:

۲۰۰۴ نامزد جایزه بهترین بازی خارجی ژاپن برای مبتدیان

دانلود فایل های بازی:

اشتراک‌گذاری

دقیقا یادم نمیاد اولین بازی رومیزی رو که بازی کردم چند ساله بودم، اما فکر میکنم حدودا 12،13 ساله بودم که به بقیه بازی یاد می دادم. اون موقع ها اعتقاد داشتم هر کی شطرنج بلد باشه، بقیه ی بازی های فکری رو هم بهتر بازی می کنه! از طرف شهرداری تو برنامه های مختلف سعی می کردم از بازی ها برای مردم بگم و ی تعداد بازی یادشون بدم. گذشت و گذشت و گذشت و الان بهم می گند روانشناس! تو دو تا از بهترین دانشگاه های ایران درس خوندم و کلی چیز یاد گرفتم . تو تمام این مدت این علاقه به بازی و خصوصا بازی های رومیزی کنارم موند. عاشق بازی مافیام و حس می کنم تو بازی های رومیزی و مافیا خیلی خوبم، ادعا نمی کنم که می برم ولی مطئنم وقتی باهام بازی می کنید بهتون خوش میگذره. اسکیپ روم یا اتاق فرار رو هم خیلی دوست دارم، کلا با هر چیزی که توش خودم رو به چالش بکشم حال می کنم. بازی رومیزی همیشه بهونه ای بوده که کمک کنه کنار کسایی که دوستشون دارم بهمون خوش بگذره. همین دوستایی که اینجا درباره شون می خونید و کل دوست دیگه که اینجا نیستند به همین بهونه وارد زندگیم شدند. قرار اینجا یاد بگیریم چطوری بازی کنیم، چطوری زندگی کنیم وچطوری تعامل کنیم با بقیه، همش به بهونه ی بازی رومیزی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *