راهنمای فارسی hanabi هانابی

هانابی (۲۰۱۰)

امتیاز
۸٫۳

هانابی یک بازی همکاری مشترک است. یکی از زیباترین بازی های همکاری مشترک، علاوه بر عملکرد تیمی خوب، احتیاج به خلاقیت های فردی نیز دارد. بسیار استنتاجی می توان آن را بازی کرد. قطعا چالش های فردی جذابی به همراه خواهد داشت.

تعداد بازیکن
۲-۵ نفره
۲۵ دقیقه
شرایط سنی بازی
۸+ سال
۱٫۷ از ۵

طراح بازی: آنتوان بائوزا

نوع بازی: خانوادگی

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۱ (از ۱ رای)

هانابی (Hanabi) یک بازی همکاری مشترک است. اگر که هانابی را دوست ندارید، احتمالا با ابعاد عمیق آن آشنا نیستید! هانابی در نگاه اول ممکن است توجه را جلب نکند و  چنگی به دل نزند. یک بازی همکاری مشترک خیلی معمولی به نظر بیاید. اما اگر به رتبه ی آن نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد نباید اینقدر معمولی باشد! (روزی که این صفجه نگارش می گردد، ۹۴ خانوادگی و ۳۹۳ کل است.)

اما داستان چیست؟ قضیه از این قرار است که هانابی قرارداد هایی دارد که درون دفترچه ی بازی نیست! این قرارداد ها را بازیکنان میان خود قرار می دهند و جان تازه ای به بازی می بخشند. حال وجه استنتاجی بازی معنی پیدا می کند. سرنخ ها نظم می گیرند و معنای متفاوتی پیدا می کنند. اگر قرارداد ها را ندانید، پایان بازی با حداکثر امتیاز، یک رویا خواهد بود!

توضیح بازیتوضیح بازی هانابی:

هانابی یک کلمه ژاپنی به معنی “آتش بازی” است. یک بازی مشارکتی است که در آن بازیکنان سعی می کنند با قرار دادن کارت ها به ترتیب صحیح روی میز، نمایش آتش بازی عالی را ایجاد کنند. (در ژاپنی ، hanabi به گونه ای نوشته می شود که به ترتیب تداعی کننده ی گل و آتش هستند.)

کارت های هانابی از پنج رنگ مختلف کارت تشکیل شده است که به ازای هر رنگ اعداد ۵ – ۱ وجود دارد. برای هر رنگ، بازیکنان سعی می کنند یک ردیف را به ترتیب صحیح از ۱ تا ۵ قرار دهند. آسان به نظر می رسد، درست است؟ خب حقیقتا نه کاملاً! در این بازی کارت های خود را به گونه ای باید نگه دارید تا فقط برای بازیکنان دیگر قابل مشاهده باشد!

برای کمک به بازیکنان دیگر در بازی کردن یکی از کارت هایشان، باید نکاتی را درباره تعداد یا رنگ کارت های دستشان به آن ها بگویید. بازیکنان برای جلوگیری از خطا و به اتمام رساندن بازی هانابی، قبل از اینکه کارت هایشان تمام شود، باید مانند یک تیم عمل کنند.

هانابی در اصل به عنوان بخشی از یک مجموعه ی بزرگتر بود که اکنون به این نسخه ای که دست ما است، رسیده است.

برای آموزش کامل بازی و قرارداد ها هم می توانید صفحه آموزش بازی هانابی را مطالعه نمایید.

مکانیسم بازیمکانیسم‌های بازی هانابی:

افتخارات بازیمهم ترین افتخارات:

۲۰۱۳ برنده ی بازی سال اشپیل

دانلود فایل های بازی:

اشتراک‌گذاری

دقیقا یادم نمیاد اولین بازی رومیزی رو که بازی کردم چند ساله بودم، اما فکر میکنم حدودا 12،13 ساله بودم که به بقیه بازی یاد می دادم. اون موقع ها اعتقاد داشتم هر کی شطرنج بلد باشه، بقیه ی بازی های فکری رو هم بهتر بازی می کنه! از طرف شهرداری تو برنامه های مختلف سعی می کردم از بازی ها برای مردم بگم و ی تعداد بازی یادشون بدم. گذشت و گذشت و گذشت و الان بهم می گند روانشناس! تو دو تا از بهترین دانشگاه های ایران درس خوندم و کلی چیز یاد گرفتم . تو تمام این مدت این علاقه به بازی و خصوصا بازی های رومیزی کنارم موند. عاشق بازی مافیام و حس می کنم تو بازی های رومیزی و مافیا خیلی خوبم، ادعا نمی کنم که می برم ولی مطئنم وقتی باهام بازی می کنید بهتون خوش میگذره. اسکیپ روم یا اتاق فرار رو هم خیلی دوست دارم، کلا با هر چیزی که توش خودم رو به چالش بکشم حال می کنم. بازی رومیزی همیشه بهونه ای بوده که کمک کنه کنار کسایی که دوستشون دارم بهمون خوش بگذره. همین دوستایی که اینجا درباره شون می خونید و کل دوست دیگه که اینجا نیستند به همین بهونه وارد زندگیم شدند. قرار اینجا یاد بگیریم چطوری بازی کنیم، چطوری زندگی کنیم وچطوری تعامل کنیم با بقیه، همش به بهونه ی بازی رومیزی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *